top of page

Kard Rendje Vívóiskola Sportegyesület

Fegyelmi Szabályzata

1.§ A fegyelmi szabályzat hatálya

  1. E Szabályzat rendelkezéseit kell alkalmazni a Kard Rendje Vívóiskola Sportegyesület (a továbbiakban: KRViSE) tagjai, az egyesület versenyrendszerében résztvevÅ‘ sportszervezetek, az egyesület nyilvántartott (igazolt) sportolói, a sportágban tevékenységet folytató sportszakemberek, a versenybírók által elkövetett fegyelmi vétségek elbírálása során.

  2. Ha az Nemzetközi HEMA Szövetség vagy a Magyar Hosszúkardvívó Szövetség / továbbiakban együtt: IFHEMA vagy az MHS az (1) bekezdésben meghatározott személyekkel vagy szervezetekkel szemben a sportág nemzetközi szabályai szerint büntetést szab ki, az Egyesület, illetÅ‘leg e határozatot köteles végrehajtani.

2.§ A fegyelmi vétésgek

  1. Fegyelmi vétséget követ el az a sportoló, illetve sportszakember, aki az IFHEMA, az MHS vagy az Egyesület szabályzataiban foglalt kötelezettségeket vétkesen megszegi.

  2. Fegyelmi eljárás folytatható le az Egyesület Alapszabályában, és egyéb szabályzataiban meghatározott elÅ‘írásokat vétkesen megszegÅ‘, együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezettel szemben.

3.§ Fegyelmi büntetések

  1. A sportolóra és a sportszakemberre sportfegyelmi büntetésként:
    a) szóbeli figyelmeztetés,
    b) írásbeli megrovás,
    c) az Egyesület által adott kedvezmények legfeljebb egy évi idÅ‘tartamra történÅ‘ megvonása (csökkentése),
    d) a 4. § 2) pontjában foglalt kivétellel pénzbüntetés szabható ki

  2. A sportolóra az (1) bekezdésben foglaltakon kívül
    a) az Egyesület versenyein történÅ‘ részvételtÅ‘l legfeljebb öt évre való eltiltás,

  3. A sportszakemberre az (1) bekezdésben foglaltakon kívül az Egyesület versenyrendszerében történÅ‘ szakmai tevékenységtÅ‘l legfeljebb öt évre való eltiltás büntetés is kiszabható.

4.§ Pénzbeli fegyelmi büntetések

  1. A pénzbüntetés mértéke a hivatásos sportoló sporttevékenységébÅ‘l, illetve a sportszakember szakmai tevékenységébÅ‘l származó éves átlagjövedelmének hathavi összegét nem haladhatja meg.

  2. AmatÅ‘r sportolóra, vagy ingyenes megbízási szerzÅ‘dés alapján tevékenykedÅ‘ sportszakemberre pénzbüntetés nem szabható ki.

5.§ Fegyelmi büntetések szervezetekkel kapcsolatban

  1. Az együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezetre, illetÅ‘leg annak jogi személyiséggel rendelkezÅ‘ szervezeti egységére fegyelmi büntetésként
    a) írásbeli figyelmeztetés,
    b) az Egyesület által adható juttatások csökkentése (megvonása)
    c) az Egyesület ellenÅ‘r fogadására és eljárási költségeinek viselésére kötelezés,
    d) a sportrendezvény nézÅ‘k nélkül, zárt sportlétesítményben történÅ‘ megtartásának elÅ‘írása legfeljebb hathónapi idÅ‘tartamra,
    e) sportoló igazolásához (átigazolásához) való jog megvonása, legfeljebb kétévi idÅ‘tartamra,
    f) meghatározott számú (legfeljebb öt) versenybÅ‘l vagy versenyrendszerbÅ‘l ( hivatásos, vegyes, amatÅ‘r) történÅ‘ kizárás legfeljebb egy évre,

6.§ Fegyelmi büntetések Nemzeti Szövetség részérÅ‘l

Ha a Nemzetközi Szövetség (MHS) vagy a KRViSE a sportolóra, együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezetre, vagy sportszakemberre fegyelmi büntetés szabott ki, azt az együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezet köteles végrehajtani.

7.§ A fegyelmi büntetés célja

  1. A fegyelmi büntetés legfÅ‘bb célja a nevelés és a megelÅ‘zés. Ennek megfelelÅ‘en a fegyelmi büntetést úgy kell kiszabni, hogy az igazodjék a fegyelmi vétség súlyához, az elkövetÅ‘ vétkességének fokához, továbbá az enyhítÅ‘ és súlyosbító körülményekhez.

  2. Sportolóra és sportszakemberre szóbeli figyelmeztetés és írásbeli megrovás, együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezetre írásbeli figyelmeztetés fegyelmi büntetés fegyelmi eljárás lefolytatása nélkül is kiszabható, ha a tényállás megítélése egyszerű és a kötelezettségszegést az eljárás alá vont elismeri

  3. Ha az eljárás alá vont a fegyelmi büntetés hatálya alatt újabb fegyelmi eljárás alapjául szolgáló kötelezettségszegést követ el, ugyanaz a fegyelmi büntetés ismételten kiszabható.

8.§ A fegyelmi büntetés kiszabásának elvei

  1. A sportoló és a sportszakember esetében a pénzbüntetés, valamint a hat hónapot meg nem haladó sporttevékenységtÅ‘l, illetve szakmai tevékenységtÅ‘l eltiltás, együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezet esetében az egy évet meg nem haladó nemzetközi sportrendezvényen való részvételtÅ‘l eltiltás fegyelmi büntetés méltányosságból próbaidÅ‘re felfüggeszthetÅ‘, ha az elkövetÅ‘ körülményeire, valamint az elkövetett kötelezettség-szegésre figyelemmel a büntetés célja a büntetés végrehajtása nélkül is elérhetÅ‘.

  2. A próbaidÅ‘ hat hónaptól egy évig terjedhet.

  3. A próbaidÅ‘re felfüggesztett fegyelmi büntetést végre kell hajtani, ha az elkövetÅ‘vel szemben a próbaidÅ‘ alatt elkövetett kötelezettség-szegés miatt szóbeli figyelmeztetésnél vagy írásbeli megrovásnál súlyosabb fegyelmi büntetést alkalmaznak.

  4. A fegyelmi büntetés végrehajtásának felfüggesztésére a fegyelmi határozat fogerÅ‘re emelkedését követÅ‘en - a fegyelmi eljárás alá vont kérelmére – az Egyesület elnökének van hatásköre.

9.§ Eljáró szervek

  1. A fegyelmi eljárást elsÅ‘fokon az Egyesület Fegyelmi Bizottsága, másodfokon a Fellebviteli Bizottság folytatja le. A 3. § 1) a9 és b) valamint az 5. § a) pontjába foglalt fegyelmi büntetést az Egyesület Fegyelmi Bizottságának elnöke is meghozhatja.

  2. A Fegyelmi Bizottságot a közgyűlés választja meg. A Fegyelmi Bizottság egy elnökbÅ‘l és két tagból áll. A fegyelmi eljárás során a Fegyelmi Bizottság három tagja jár el. Az eljáró tagokat a Fegyelmi Bizottság elnöke jelöli ki, amennyiben a Bizottság elnöke összeférhetetlenség vagy akadályoztatás miatt nem tagja az eljáró szervnek az eljárás vezetésére maga helyett fegyelmi biztost jelöl ki.

  3. A fegyelmi jogkört másodfokon a Fellebbviteli Bizottság gyakorolja. A Fellebbviteli Bizottság az Egyesület elnöke által felkért, legalább három, legfeljebb öt tagból áll. A Fellebbviteli Bizottság tagjai maguk közül jelölik ki az eljárást vezetÅ‘ elnökségi tagot.

  4. Nem vehet részt a fegyelmi jogkör gyakorlásában, illetÅ‘leg jegyzÅ‘könyvezetÅ‘ként nem működhet közre:
    a) az eljárás alá vont sportoló, vagy sportszakember közeli hozzátartozója [ Ptk. 685.§ b) pont ]
    b) akit az eljárás során tanúként vagy szakértÅ‘ként hallgatnak meg,
    c) akinek a fegyelmi büntetés megállapításához vagy annak elmaradásához érdeke fűzÅ‘dik,
    d) akitÅ‘l egyébként az ügy elfogulatlan elbírálása nem várható el, valamint
    e) a másodfokú eljárásban az, aki az elsÅ‘fokú eljárásban a Fegyelmi Bizottság tagjaként eljárt.

  5. A (4) bekezdés szerinti összeférhetetlenséget az érintett személy köteles bejelenteni, és tevékenységét az eljárásban egyidejűleg megszüntetni. Ha olyan körülmény merül fel, amely a fegyelmi jogkör gyakorlóinak elfogultságát kétségessé teszi, az eljárás alá vont elfogultsági kifogást terjeszthet elÅ‘.

  6. Az összeférhetetlenség kérdésében a bejelentés vagy a kifogás alapján az eljáró szerv elnöke, amennyiben az elnök személyét érint, az Egyesület elnöke határoz. Az összeférhetetlenség megállapítása esetén az érintett személyt az eljárásból ki kell zárni, és az eljárást a kizárt személy tevékenységével érintett részében meg kell ismételni.

10.§ Az elévülés

  1. Fegyelmi eljárás – a (2) Bekezdésben foglaltak figyelembe vételével – a kötelezettség-szegéstÅ‘l számított egy éven belül indítható. Külföldön elkövetett kötelezettség-szegés esetén a határidÅ‘t az eljárás alá vont belföldre történÅ‘ visszaérkezéstÅ‘l kell számítani.

  2. Nem indítható fegyelmi eljárás, ha a kötelezettség-szegésrÅ‘l, a fegyelmi vétség elkövetésérÅ‘l a fegyelmi eljárás elrendelésére illetékes szervnek bejelentés folytán vagy más úton, több mint 30 napja tudomása volt.

11.§ A fegyelmi eljárás megindítása

  1. Fegyelmi eljárást fegyelmi vétség elkövetésének alapos gyanúja esetén – (2) bekezdésben foglaltak kivételével – az Egyesület elnökének, Szakmai igazgatójának vagy ügyvezetÅ‘ igazgatójának indítványára, a Fegyelmi Bizottság elnöke indíthat, aki errÅ‘l nyolc napot belül írásban értesíti az eljárás alá vont személyt, illetve együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezetet.

  2. A versenyen, mérkÅ‘zésen kizárt sportoló ellen a versenybíróság elnöke is indítványozhat fegyelmi eljárást.

  3. Az indítvány, illetÅ‘leg annak melléklete tartalmazza mindazokat az adatokat, amelyeket a fegyelmi eljárást megindító értesítésben a 12.§ (1) bekezdés a-c) pontjai alapján közölni kell. Ennek hiányában a Fegyelmi Bizottság elnöke az indítványozót az indítvány 3. napon belüli kiegészítésére hívja. Ha a kiegészítés nem történik meg, a Fegyelmi Bizottság elnöke a fegyelmi eljárás megindításától eltekint.

  4. A Fegyelmi Bizottság elnöke külön indítvány nélkül is indíthat fegyelmi eljárást, ha fegyelmi eljárás során merül fel valaki ellen fegyelmi eljárás elrendelésének szükségessége.

12.§ A fegyelmi eljárás rendje

  1. A fegyelmi eljárást megindító értesítésben meg kell jelölni:
    a) a fegyelmi eljárás tárgyát és megindításának jogalapját,
    b) a fegyelmi eljárás alapjául szolgáló cselekményt,
    c) a rendelkezésre álló bizonyítékokat,
    d) az eljárás alá vont meghallgatásnak, illetve a tárgyalás helyét és idÅ‘pontját.

  2. Ha a fegyelmi eljárás alapjául szolgáló cselekmény súlya vagy jellege azt indokolja, a fegyelmi eljárást megindító értesítésben az eljárás alá vont személy az elsÅ‘fokú fegyelmi határozat meghozataláig terjedÅ‘ idÅ‘re a sporttevékenység folytatásától felfüggeszthetÅ‘.

  3. Az értesítéshez egyidejűleg csatolni kell a fegyelmi eljárás elrendelésének alapjául szolgáló írásbeli dokumentumokat is.

  4. A tárgyalást úgy kell kitűzni, hogy arra a felek az értesítést a tárgyalás elÅ‘tt legalább három munkanappal korábban megkapják.

  5. Ha a fegyelmi eljárás alá vont személy kiskorú, az eljárás megindításáról törvényes képviselÅ‘jét kell értesíteni, aki köteles részt venni a fegyelmi eljárásban.

  6. Ha a fegyelmi eljárás kezdeményezésével megküldött iratok alapján a fegyelmi vétség elkövetése kétséget kizáró módon megállapítható és a büntetési célok írásbeli figyelmeztetés kiszabásával is elérhetÅ‘k, úgy a Fegyelmi Bizottság elnöke tárgyalás tartása nélkül határozatában megállapítja a fegyelmi vétség elkövetését, a büntetést kiszabja és azt a tényállás ismertetésével indokolja. A határozatot az indítvány kézhezvételétÅ‘l számított 15 napon belül kell meghozni.

  7. A (6) bekezdés szerint hozott határozat ellen panasszal élhet a kézhezvételtÅ‘l számított 15 napon belül az eljárás kezdeményezÅ‘je, valamint az eljárás alá vont személy és ez utóbbi képviselÅ‘je. A panaszt a Fellebbviteli Bizottság bírálja el, ha a panasz alaptalan, azt elutasítja. Ha megalapozott, úgy a Fegyelmi Bizottságot a határozat hatályon kívül helyezésével az eljárás lefolytatására utasítja, vagy ha a fegyelmi vétség nem állapítható meg a határozatot saját hatáskörben megváltoztatja.

13.§ Tárgyalás

  1. A fegyelmi tárgyalást legkésÅ‘bb az eljárás megindításáról szóló értesítés kézhezvételétÅ‘l számított 15 napon belül meg kell tartani.

  2. Ha valamelyik fél vagy képviselÅ‘je a tárgyaláson nem jelenik meg, tárgyalást tartani és az ügyet érdemben elbírálni csak akkor lehet, ha az eljárás alá vontat vagy képviselÅ‘jét szabályszerűen értesítették, és távolmaradását méltányolható indokkal elÅ‘re nem jelezte. Az értesítés akkor szabályszerű, ha az értesítésnek a 12.§ (1) bekezdésében meghatározott tartalmi elemeire vonatkozó elÅ‘írásokat, valamint az értesítéssel kapcsolatos határidÅ‘ket a Fegyelmi Bizottság betartotta, és ezt az eljárás irataival igazolni tudja. Az eljárás lefolytatható akkor is, ha az eljárás alá vont vagy képviselÅ‘je írásban bejelentette, hogy a tárgyaláson nem kíván részt venni.

  3. A tárgyalást a Fegyelmi Bizottság elnöke vagy a fegyelmi biztos vezeti.

  4. A tárgyalás vezetÅ‘je a tárgyalás megnyitását követÅ‘en közli az eljárás alá vonttal a kötelezettségszegés elkövetésével kapcsolatos megállapításokat és azok bizonyítékait. Az eljárás alá vont az ügy iratait megtekintheti, az elhangzottakra észrevételt tehet, és további bizonyítást javasolhat.

  5. A tárgyaláson a tényállás tisztázása érdekében bizonyítást kell lefolytatni, amely során az eljáró szerv tanút, szakértÅ‘t hallgathat meg, valamint tárgyi bizonyítékként iratokat, fénykép-, hang-, film- és videofelvételt szerezhet be, továbbá szemlét tarhat.

  6. A tárgyalásról és az egyes eljárási cselekményekrÅ‘l jegyzÅ‘könyvet kell felvenni. A jegyzÅ‘könyvet az ügy irataival kell kezelni.

  7. Az eljárás alá vont az eljárás során meghatalmazás alapján jogi képviselÅ‘t vehet igénybe. A meghatalmazást írásba kell foglalni, vagy jegyzÅ‘könyvbe kell mondani. A jogi képviselÅ‘ köteles írásbeli meghatalmazásának eredeti példányát vagy annak hitelesített másolatát a sportfegyelmi bizottságnak legkésÅ‘bb a tárgyalás megkezdésekor bemutatni. A meghatalmazás visszavonására, felmondására és ezek bejelentésére, a meghatalmazásra vonatkozó rendelkezéseket megfelelÅ‘en alkalmazni kell. Az eljárás alá vont kérelmére az eljárás során az ágazatban működÅ‘ munkavállalói, illetve szakmai érdek-képviseleti szerv részvételét, illetve képviseleti jogának gyakorlását lehetÅ‘vé kell tenni.

  8. Ha az eljárás alá vont meghallgatására tartós akadályoztatása miatt az eljárás idÅ‘tartama alatt nem kerülhet sor, az eljárás megindításához vezetÅ‘ tényállást, a kötelezettség-szegés elkövetésével kapcsolatos megállapításokat és azok bizonyítékait vele írásban kell közölni, és nyolcnapos határidÅ‘ kitűzésével fel kell szólítani, hogy védekezését írásban terjessze elÅ‘. E határidÅ‘ elmulasztása utólag nem menthetÅ‘ ki, és az ügy e nélkül is elbírálható.

14.§ A tárgyalás lezárása, felfüggesztése

  1. Az elsÅ‘fokú eljárást a megindítástól számított legfeljebb harminc napon belül határozathozatallal be kell fejezni. Ha az ügy az elsÅ‘ tárgyaláson nem volt tisztázható, a tárgyalást követÅ‘ nyolc napon belül új tárgyalást kell tartani. Az ügy bonyolultsága esetén az eljáró szerv az eljárást egy alkalommal tizenöt nappal meghosszabbíthatja.

  2. Az eljáró szerv a fegyelmi eljárást felfüggesztheti,
    a) legfeljebb az akadály megszűnéséig, ha az eljárás alá vont önhibáján kívül védekezését a 13.§ (8) bekezdésében meghatározottak szerint nem tudja elÅ‘terjeszteni, illetve
    b) legfeljebb a büntetÅ‘- vagy szabálysértési eljárás jogerÅ‘s befejezéséig, ha a kötelezettség-szegés miatt büntetÅ‘ vagy szabálysértési eljárás indult, feltéve, hogy jogerÅ‘s határozat nélkül a tényállás nem tisztázható. A felfüggesztés idÅ‘tartama az (1) bekezdésben meghatározott határidÅ‘be nem számít be.

15.§ A fegyelmi határozat

  1. Az eljáró szerv elsÅ‘ fokú határozatában
    a) ha a kötelezettség-szegést megállapítja, büntetést szab ki,
    b) az eljárás alá vontat felmenti, vagy
    c) az eljárást megszünteti.

  2. Meg kell szüntetni a fegyelmi eljárást, ha
    a) annak tartama alatt az eljárás alá vont személy munkaviszonya, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonya, amatÅ‘r sportolói szerzÅ‘dése vagy sportegyesületi tagsága, vagy tanulói jogviszonya (továbbiakban együtt: jogviszony) megszűnik, és a megszűnéstÅ‘l számított öt éven belül a sportágban új jogviszonyt nem létesít,
    b) ha annak tartama alatt az eljárás alá vont személy elhalálozik, illetve az eljárás alá vont sportszervezet megszűnik. Ha az eljárás alá vont személy jogviszonya a sportfegyelmi büntetés letöltése elÅ‘tt megszűnik, a büntetést vagy annak hátralévÅ‘ részét annak a sportról szóló 2004. évi I. törvény hatálya alá tartozó sportszövetségnek kell foganatosítania, amellyel az eljárás alá vont személy jogviszonyba kerül.

  3. Az Egyesület Fegyelmi Bizottsága – ha tárgyalás tartása nem szükséges - határozatait elektronikus úton is meghozhatja.

16.§ A fegyelmi határozat tartalma

  1. Az eljáró szerv az eljárás befejezésétÅ‘l számított nyolc napon belül köteles a fegyelmi határozatot írásba foglalni, és az eljárás alá vonttal kézbesítés útján közölni.

  2. A sportfegyelmi határozatnak tartalmaznia kell:
    a) az eljáró sportfegyelmi bizottság megnevezését, a bizottság elnökének és tagjainak, valamint az eljárás alá vont azonosítására szolgáló adatokat, az ügy iktatószámának és tárgyának megjelölését;
    b) a rendelkezÅ‘ részben az érdemi döntést, a kiszabott büntetés fajtáját, mértékét, idÅ‘tartamát, a sportfegyelmi határozattal szembeni jogorvoslat lehetÅ‘ségérÅ‘l szóló tájékoztatást, az eljárással kapcsolatban felmerült költségek viselésérÅ‘l való döntést;
    c) az indoklásban az eljárás alapjául szolgáló kötelességszegés leírását, a bizonyítási eljárás eredményeképpen a Fegyelmi Bizottság által elfogadott vagy mellÅ‘zött bizonyítékokat, a határozat alapjául szolgáló jogszabályi rendelkezéseket, az Egyesület jelen szabályzata vonatkozó rendelkezéseinek megjelölését;
    d) a határozat meghozatalának helyét és idÅ‘pontját, valamint a határozat kiadmányozójának nevét.

17.§ Értesítés fegyelmi határozatról

  1. Fellebbezés hiányában a fegyelmi határozat a fellebbezési határidÅ‘ lejártát követÅ‘ napon emelkedik jogerÅ‘re, és válik végrehajtóvá. Az MHS és az Egyesület versenyein történÅ‘ részvételtÅ‘l és a sportszakmai tevékenységtÅ‘l való eltiltás fegyelmi büntetést az elsÅ‘fokú Fegyelmi Bizottság - fellebbezésre tekintet nélkül - másodfokú határozat meghozataláig azonnal végrehajthatóvá nyilváníthatja.

  2. A fegyelmi határozatot - az eljárás alá vonton kívül – meg kell küldeni mindazon szerveknek, amelyek a határozat végrehajtásában közreműködni kötelesek.

  3. Az eljáró szerv az általa hozott, írásba foglalt és kézbesített fegyelmi határozatot, - nyilvánvaló elírás kijavítását kivéve - nem változtathatja meg.

18.§ A fellebezés

  1. Az elsÅ‘fokú fegyelmi határozat ellen a kézbesítéstÅ‘l számított tizenöt napon belül jogorvoslati kérelem terjeszthetÅ‘ elÅ‘. A jogorvoslati kérelemmel az eljárás alá vont személy, illetÅ‘leg ha az eljárás alá vont együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezet, annak törvényes képviselÅ‘je, továbbá akinek jogát, vagy jogos érdekét a határozat érinti.

  2. A jogorvoslati kérelmet az elsÅ‘ fokon eljárt szervnél kell benyújtani, amely azt tizenöt napon belül az eljárás során keletkezett iratokkal együtt továbbítja a fellebbviteli bizottsághoz.

  3. A fellebbezés benyújtása - a 17. § (1) bekezdésében meghatározott esetet kivéve - a határozat végrehajtására halasztó hatályú.

19.§ A fellebbviteli Bizottság

  1. A fellebbviteli Bizottság szervezetére, eljárására határozathozatalára, a határidÅ‘k számítására az elsÅ‘fokú eljárásra elÅ‘írt rendelkezéseket - a (2) bekezdésben foglaltakra is figyelemmel - kell megfelelÅ‘en alkalmazni azzal, hogy a határidÅ‘ket a 18.§ (2) bekezdésében meghatározott iratoknak a Fellebbviteli Bizottság vezetÅ‘jéhez érkezésétÅ‘l kell számítani.

  2. A Fellebbviteli Bizottság az iratok alapján hozza meg határozatát, indokolt esetben tárgyalást tart. Tárgyalást kell tartani, ha bizonyítási eljárást folytatnak, vagy más indokolt esetben.

20.§ Másodfokú eljárás

  1. A másodfokú eljárásban a Fellebbviteli Bizottság az elsÅ‘fokú határozatot helybenhagyja, ha a fellebbezés alaptalan.

  2. Az elsÅ‘fokú határozatot a Fellebbviteli Bizottság hatályon kívül helyezi és a Fegyelmi Bizottságot új eljárásra utasítja, ha a Fegyelmi Bizottság olyan súlyos eljárási szabályokat vétett, amely az érdemi döntésre is kihatással volt. Ugyanígy jár el, ha olyan jelentÅ‘s terjedelmű bizonyítási eljárást kellene lefolytatni, amely a Fellebbviteli Bizottság megítélése szerint a felveendÅ‘ bizonyítás a már megállapított tényállás jelentÅ‘s módosítását eredményezheti.

  3. A Fellebbviteli Bizottság megváltoztatja az elsÅ‘fokú határozatot, ha az nem felel meg a fegyelmi eljárás céljának és nem szükséges a (2) bekezdésben meghatározottak szerint eljárni.

  4. Az elsÅ‘ fokon kiszabott fegyelmi büntetést csak akkor lehet súlyosbítani, ha a fegyelmi eljárás alá vont terhére a fegyelmi eljárás indítványozója (11.§ (1)-(2) bekezdés) fellebbezést jelentett be.

  5. Ha a fellebbviteli bizottság az eljárás megismétlését rendeli el, határozatában az új eljárás lefolytatásához iránymutatást ad.

  6. A másodfokú határozat a kihirdetésével válik jogerÅ‘ssé és a határozat kézbesítésével végrehajtható.

  7. A fegyelmi eljárás során keletkezett iratokat az elsÅ‘ fokon eljárt szervnek kell visszaküldeni.

  8. Az Egyesület által a versenyzÅ‘vel szemben a jelen szabályzat 3.§ (1) bekezdés d) pont, (2) bekezdés a), b), c) pont alapján, a sportszakemberre a jelen szabályzat 3.§ (1) bekezdés d) pont és (3) bekezdése alapján, az együttműködési megállapodással rendelkezÅ‘ sportszervezetre a jelen szabályzat 5.§ (1) bekezdés b), e), h), i), j), l), és m) pontja alapján kiszabott másodfokú fegyelmi büntetéssel szemben a határozat kézbesítésétÅ‘l számított 30 napos jogvesztÅ‘ határidÅ‘vel az érintett keresettel bírósághoz, vagy a Sport Állandó Választott Bírósághoz fordulhat.

Vegyes és Záró rendelkezések

21.§
  1. A fegyelmi eljárás lefolytatásával összefüggÅ‘ költségeket-a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel-az eljáró szerv viseli-

  2. Ha az eljárás alá vont fegyelmi felelÅ‘sségét jogerÅ‘sen megállapították, az eljárás alá vont köteles megtéríteni az általa indítványozott eljárási cselekmények, illetve a részérÅ‘l igénybe vett jogiképviselÅ‘ költségeit.

22.§
  1. A fegyelmi eljárás során jeltolmács közreműködését kell biztosítani, amennyiben az eljárás alá vont személy hallássérült, és ennek költségeit a hallássérült viseli.

  2. Az eljárás alá vont látássérült személy kérésére a jegyzÅ‘könyvet és a határozatot Braille-írásban is el kell készíteni, és ennek a költségeit a látássérült viseli.

23.§
  1. Doppingvétség elkövetése esetén a Fegyelmi Bizottság jelen szabályzatot, a doppingellenes tevékenység szabályairól szóló 55/2004. (III: 31.) Korm. rendelet, valamint a IFHEMA, az MHS és az Egyesület doppingszabályzatát kell alkalmazni.

  2. A doppingvétség miatt indult eljárásban az eljáró szervek az Egyesületen belül megegyeznek a jelen szabályzat szerint sportfegyelmi eljárásban eljáró szervekkel.

24.§

A fegyelmi jogkör gyakorlói a tevékenységükben függetlenek, és a jogszabályok, valamint a jelen fegyelmi szabályzat rendelkezései szerint kötelesek eljárni.

25.§

A fegyelmi határozatokat az Egyesület Fegyelmi Bizottság tartja nyilván.

26.§
  1. Ezt a fegyelmi szabályzatot az Egyesület elnöksége elfogadta, és hatályba léptette 2023. szeptember 18-án.

  2. A jelen szabályzat rendelkezéseit azokban az eljárásokban kell alkalmazni, amelyeket a hatálybalépése után elkövetett kötelezettség-szegések miatt indítanak. A már folyamatban lévÅ‘ eljárásokban a jelen szabályzat rendelkezései akkor alkalmazhatók, ha azok a fegyelmi eljárás alá vont számára kedvezÅ‘bb elbírálást biztosítanak. KedvezÅ‘bb elbírálási feltételek hiányában a már megindított eljárásokban az (1) bekezdés alapján hatályon kívül helyezett szabályzatot és a sportfegyelmi felelÅ‘sségrÅ‘l szóló hatályos jogszabályokat kell alkalmazni.

bottom of page